Notes duchowy Ewangelia wg Łukasza | Recenzja Głębi

Co to jest Notes duchowy? Jaka idea przyświeca Autorom?

 

Mam przyjemność przetestować NOTES DUCHOWY do spotkań ze Słowem Ewangelia według Łukasza.

To proste narzędzie, które pomoże Ci przeczytać i rozważyć Ewangelię według św. Łukasza. – piszą Autorzy czyli Pallottinum i twórczyni bloga Maluczko, Marta Łysek. 

Rozważyć – to ważne, bo właśnie rozważanie sprawia, że wchodzimy w relację z tym, który w Ewangelii jest naprawdę obecny: z Żywym Słowem, Jezusem Chrystusem. – czytamy dalej.

 

Notes został tak zaprojektowany, by sięgnąć codziennie po jeden, nieduży fragment Ewangelii i komentarz umieszczony pod nim. Kolejna strona jest pozostawiona na własne zapiski, refleksje, uczucia, zmagania duchowe.

 

Autorzy chcą pomóc w znalezieniu przestrzeni do opartej na Słowie rozmowy z Bogiem.

 

Jest to metoda medytacji nad Pismem odwołująca się do Liturgii Godzin, modlitwy sięgającej czasów starożytności, gdy wspólna chrześcijańska modlitwa liturgiczna sprawowana była kilka razy w ciągu dnia. 

Tak jak w przypadku każdych ćwiczeń – tu też istotne są wola, zaangażowanie i regularne, najlepiej codzienna praktyka. Warto pochylić się nad tekstem w ciszy, nie tylko tej zewnętrznej, ale i głębokiej ciszy wewnętrznej.  Autorzy zalecają modlitwę do Ducha Świętego przed czytaniem o otwarcie oczu duszy i zrozumienie tego, co chce nam powiedzieć w tym konkretnie fragmencie.

W notatkach można zapisywać wszystko to, co nas uderzyło, co przyszło do nas podczas medytacji, ponieważ być może prowadzi nas to do wydarzeń czy wyzwań w naszym życiu przez nas niezrozumianych, albo takich, z których przyjęciem mamy trudności.

 

 

Notes duchowy

Notes duchowy, Pallottyni i Maluczko, t. 1-4

 

 

Jak wygląda?

 

Notes jest książką formatu zeszytu w miękkiej oprawie, o objętości 415 stron. Podzielony jest na dwadzieścia cztery rozdziały, od czterech do dwunastu podrozdziałów każdy. Podrozdział jest przeznaczony do dziennej medytacji nad fragmentem Pisma Świętego i komentarzem. Czeka nas zatem sto siedemdziesiąt dziewięć dni spotkań ze Słowem i przygody w rozwoju duchowym zakotwiczonym w Ewangelii.

Notes znajdziemy w czterech tomach, odpowiadających czterem Ewangeliom – według Marka, Mateusza, Łukasza i Jana. Czytelnik może rozpocząć swoją osobistą pracę nad wybranym tomem Pisma, który jest mu szczególnie bliski, lub zupełnie odwrotnie, zacząć od tego, który zna najmniej. Każdy tom ma przyjemną, subtelną okładkę w kolorach: granatowym, czerwonym, turkusowym i  żółtym.

 

 

Dlaczego wybrałam Ewangelię według św. Łukasza? 

 

 

Po pierwsze, mój mąż ma na imię Łukasz i jest to urodzinowy podarunek dla niego. 

Po drugie, samo imię jest piękne – pochodzi od gr. Loukas, co z kolei jest zhellenizowaną formą rzymskiego imienia Lucius, a w związku z tym tak jak Lucjusz, pochodzi od łacińskiego lucius, czyli urodzony o świcie. 

Po trzecie – ciekawostka o św. Łukaszu – był lekarzem, towarzyszem św. Pawła i autorem Dziejów Apostolskich, a spisana przez niego Dobra Nowina jest jedną z trzech, obok tekstów św. Marka i Mateusza, tzw. Ewangelii synoptycznych. 

Po czwarte, mamy oboje nadzieję, że uda nam się to wyzwanie obcowania ze Słowem podjąć razem i będzie to forma rodzinnych rekolekcji. W Norwegi, gdzie mieszkamy, kościół parafialny jest oddalony o 70 km od naszego domu i poza niedzielną Mszą świętą sami dbamy o rozwój naszego życia duchowego. Tym bardziej potrafimy docenić mądrych przewodników.

 

 

Notes duchowy

Notes duchowy, Ewangelia według Łukasza, zdjęcie medytacji dziennej, Pallottinum i Maluczko

 

 

Dla kogo jest Notes duchowy?

 

 

To jest propozycja dla wielu. 

Dla tych, co ze słowem Bożym obcują, znają jego moc, na nim opierają swoje życie, szukają inspiracji i pragną podjąć głębszą pracę nad Ewangelią. 

 

To przewodnik dla wszystkich poszukujących, tych, którzy znają wzloty i upadki duchowej ścieżki i nie ustają w dochodzeniu do prawdy. Dla nich prawda jest istotną kategorią życia w naszym wielowymiarowym, często zrelatywizowanym świecie. 

 

Dla tych w końcu, którzy mają świadomość Biblii jako tekstu kultury, nawet jeśli nie najważniejszego, to jednego z kluczowych tekstów w dorobku cywilizacyjnym człowieka. 

Mówi się, że nie ma historii, która nie zostałaby opowiedziana w Piśmie Świętym, nie ma ludzkiego upadku ani chwały, nie zapisanego na kartach tej Księgi. Gdy sięgamy po Ewangelię, możemy przekonać się, że to opowieść żywa mocą obecności Boga.

 

Ks. Prałat Luigi Giussani – założyciel ruchu Communione e Liberazione, z którym szłam przez część mojej duchowej ścieżki, powtarzał i napisał w jednej ze swoich książek, że Doświadczenie jest drogą do prawdy.*

 

Notes duchowy może stać się codziennym przewodnikiem dla nas, ludzi w drodze.

 

Serdecznie polecam tę publikację.

Olga Bartnik

 

Wrzesień, 2020

 

 

Opis książki:

NOTES DUCHOWY do spotkań ze Słowem, t. 1-4

Autorzy: Pallottinum i Maluczko

Wydawnictwo Pallottinum, 2020

Imprimatur: Poznań, dn. 25.02.2020 N. 922/2020

Autorzy komentarzy: ks. Rafał Arciszewski, Małgorzata Janiec, Marta Łysek, Natalia Polaniak, ks. Marek Solniczek, Małgorzata Wirkowska

Ilość stron: 415 /Notes duchowy Ewangelia wg Łukasza/

ISBN 978-83-7014-863-8

 

Fotografie publikacji: Maluczko.

 

Tu znajdziesz Notes duchowy Maluczko.

* Ks. Prałat Luigi Giussani, Doświadczenie jest drogą do prawdy, Wydawnictwo Jedność, 2003.

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone

Napisz pierwszy komentarz.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.