Iloma językami władasz? Czy planujesz się nauczyć jakiegoś nowego? Mówienie wieloma językami pogłębia nasze poznanie, zdolność komunikacji i rozumienie świata. Dwujęzyczne dzieci nie tylko znają słowa, konstrukcje i zakres ich znaczenia. One są świadome, mniej lub bardziej, kontekstu językowego, to znaczy kultury, której dany język jest ambasadorem. Czy wiesz, że istnieją również języki miłości?
Amerykański antropolog i psychoterapeuta Gary Chapman opisał komunikację miłości pięcioma językami. Wziął pod uwagę zarówno sposób wyrażania, jak i przyjmowania miłości. Są w palecie kolorów te, które wybierasz najczęściej i dokładnie tak jest z językami uczuć. Większość z nas intuicyjnie preferuje dwa języki miłości. Interesujące, że człowiek może okazywać miłość jednym rodzajem języka, lecz woli przyjmować ją za pośrednictwem innego.
Kontakt fizyczny
kontakt fizyczny, bliskość
Pierwszym językiem, wg tej metodologii, jest kontakt fizyczny, bliskość. Język elementarny i najbardziej intymny zarazem. Nie wymaga słów, ale potrzebuje bliskości, czułości, przełamania naszych granic. Może wyrażać się uśmiechem, dotykiem, uściskiem, pieszczotą. Dorośli partnerzy za fundament swojego związku uznają niezaprzeczalnie seks. W żadnym innym fizycznym akcie ludzkim nie oddajemy się drugiemu człowiekowi w takim stopniu, wnikając w jego jestestwo, stając się jednym ciałem. Współdzielimy oddechy, drżenia, westchnienia, rozkosz. Jednak seks nie jest wyłącznie bliskością dwóch ciał. Obdarowując ciałem, otwieramy sobie nawzajem dusze. Gdy zapominamy o tym, redukujemy się do doznań i często wychodzimy z takiej relacji raniąc i będąc zranionymi.
Zamknij teraz oczy i przypomnij sobie jak to jest być objętym, czule głaskanym, przytulonym przez kogoś bliskiego. Jakie uczucia wzbudza w Tobie dotyk palców na twarzy, pieszczota kosmyka włosów lub trzymanie się za ręce?
Kontakt fizyczny
dzieci
Dzieci są biegłe w języku bliskości. Początkowo nie mówią, ale z pewnością wyrażają swoje potrzeby. Zadziwiające, że im bardziej doroślejemy, im grubszą skorupą obrastamy, tym mamy większą trudność w wyrażaniu siebie samych w czuły sposób.
Przytulane, chustowane, noszone na rękach, siedzące na kolanach czy łaskotane maluchy wchodzą w świat kontaktu z własnym ciałem i przestrzenią drugiego człowieka. Starsze dzieci, częściej chłopcy w wieku od 7 do 9 lat, wyrażają swoją przyjaźń i szukają akceptacji w takim kontakcie fizycznym jak zapasy, wyścigi i gry z piłką. Dziewczynki są wspaniałymi obserwatorkami swoich ciał, angażują się w aktywności fizyczne równie intensywnie jak chłopcy. Moje córki kochają tańczyć, gimnastykować się, grać w piłkę nożną, jeździć na rowerze i wspinać się na skały. Szaleją za łaskotkami. Aktywność fizyczna jest fundamentem w poznaniu i akceptacji swojego ciała. Odkrywam, że coś mi wychodzi, w tym mogę mojemu ciału zaufać, a tu widzę jego ograniczenia. Jest to bezcenne w budowaniu w przyszłości relacji bliskości z drugim człowiekiem.
Kontakt fizyczny
dorośli
Dorośli mogą używać języka czułości nieświadomie i niedbale, bez wewnętrznego wglądu i zrozumienia jego znaczenia. Ale mogą też stać się mistrzami wyrażania siebie w ten unikalny sposób. Warto go dla siebie odkryć i rozwijać, pamiętając, że nie musi znaczyć tyle samo dla innych.
Dlaczego? Bo ten język w unikalny sposób wyraża ludzką historię człowieka, który przed Tobą staje. Być może doświadczył chłodnego wychowania w dzieciństwie, odrzucenia, wykorzystania czy wyśmiania. Może okrył cały ten język wstydem jak puchową kołdrą i nie umie spod niej wyjść. W wielu obszarach doświadczamy braku społecznego przyzwolenia na odsłonięcie naszych pragnień. Ten język, śmiem twierdzić, jak żaden inny, ukazuje nam duchową kondycję nas samych. Posługując się nim mówimy o naszych głębokich pragnieniach, marzeniach i blokadach. Te ostatnie mogą wiązać się z ranami, których czas nie zaleczył, a my sami ukryliśmy pod plastrem czasu.
Wspaniałe jest odkrycie, że komunikacji bliskości, jak każdego języka, możemy się nauczyć. Z kompletnego neandertalczyka w kontakcie fizycznym z innymi, możemy stać się prawdziwym homo sapiens. Z pomocą w nauce przychodzi nam uważność na siebie i drugiego człowieka oraz miłość. Miłość chce poznawać z szacunkiem dla dobra drugiego.
***
Tu przeczytasz o pozostałych językach miłości: Słowa, Wspólny czas, Działanie, Podarunek, Modlitwa.
A tu posłuchasz i przeczytasz skróconą wersję tego tekstu, opublikowaną w serwisie 3 minuty o poranku w dniu 14.sierpnia 2020.
Zapraszam serdecznie.
Olga Bartnik
Wszystkie prawa zastrzeżone
2 Odpowiedzi
Il Costruttore
30 sierpnia, 2020Lubię czytać Pani teksty. Nawet te informacyjne, dziennikarskie są przepuszczone przez filtr wrażliwości i zmysłowego postrzegania życia.
Olga Bartnik
30 sierpnia, 2020Il Costruttore, kłaniam się pięknie i dziękuję. Cieszę się, że to dostrzegasz i dzielisz się ze mną swoim odbiorem. Pozdrawiam, Olga