Warsztat Pisarza – wersja demo | Recenzja Głębi

Czym jest kurs Warsztat Pisarza?

W ramach współpracy z serwisem Warsztat Pisarza przeszłam Roczny kurs pisarski online na platformie warsztatpisarza.pl.

Jest to autorski projekt duetu KarolakElszyn. Justyna Karolak jest pisarzem i redaktorem, autorką wysmakowanych powieści, w tym mojej ulubionej Kobiety i szatani, której recenzję Głębi możesz przeczytać tutaj. Wojciech Elszyn jest teoretykiem literatury, znawcą sztuki filmowej oraz twórcą Akademii Rozwoju MasterMind.

 

Czym jest kurs Warsztat Pisarza?

 

Warsztat Pisarza to serwis i platforma e-learningowa, która wspiera rozwój kompetencji pisarskich. To propozycja dla ludzi piszących i postrzegających literaturę jako złożoną płaszczyznę, którą się uprawia konsekwentnie, systematycznie, metodycznie. Dziedzinę, której gatunki i konwencje należy najpierw dogłębnie poznać, by je łamać.

„W pisaniu największą wagę przywiązuję do osiągnięcia efektów czytelniczych – sprawienia, by czytelnik się wystraszył, zasmucił, wzruszył, poczuł nadzieję – bo prawdziwe emocje pozwalają zachować utwór w pamięci i sercu.” – pisze Wojciech Elszyn na stronie Warsztatu Pisarza.

 

Otwierają drzwi autorskiego kursu dla twórców, którzy chcą „doskonalić swój warsztat, pracować nad umiejętnościami i uwrażliwiać się na słowo pisane.”

Program kursu oparty został na ośmiu filarach tematycznych:

1. Podstawy pisania i schematy fabularne.

2. O kreowaniu świata i opisie.

3. O budowaniu efektów czytelniczych.

4. Bohater z krwi i kości.

5. Żywe i przekonujące dialogi. 

6. Gatunki dziennikarskie (informacja, felieton, recenzja).

7. Autoredakcja i autokorekta.

8. Współpraca pisarza z redaktorem.

 

Przyznam, że do kursu przekonały mnie kompetencje i osobowości jego twórców oraz fakt, że skomponowali go w sposób kompleksowy. Jest to zupełnie wyjątkowe na polskim rynku usług związanych ze sztuką pisania. Takiego rozwiązania szukałam! Miłam możliwość zapoznania się z szerokim spektrum aspektów związanych z tworzeniem literatury w jednym miejscu, narastająco  tematycznie, w układzie opartym na stopniu złożoności zagadnień.

…..

Pracowałam nad materiałami z kanapy w moim salonie, ponieważ taki komfort daje dostęp online do e-platformy. Znajdują się tam wykłady pisemne, ćwiczenia, padlet /tematyczna elektroniczna tablica ćwiczeń/. W trakcie trwania kursu od 15. października aktywne będą również wykłady wideo/ lajw, podcast, konsultacje z twórcami kursu oraz grupa dyskusyjna uczestników kursu.

Dostęp do platformy jest zautomatyzowany i spersonalizowany. Dlatego pozwala, zarówno mi – uczestnikowi, jak i wykładowcom, na bieżąco weryfikować opanowanie materiału oraz otrzymywać/udzielać merytorycznych informacji zwrotnych.

Kurs oferowany jest w dwóch wersjach – standard i VIP, przy czym zakres merytoryczny jest w obu wersjach taki sam. Wersja VIP obejmuje dodatkowo: pdf z podsumowaniem zagadnień kursu, osiem godzinnych indywidualnych konsultacji z twórcami kursu, redakcję tekstu uczestnika przez prowadzących kurs, przedłużony dostęp do materiałów na platformie.

Fiord

Fot. fiordu Martyna Bartosiewicz, Norwegia.

 

Dlaczego akurat Warsztat Pisarza?

 

Zadałam sobie istotne pytanie: jakiego rodzaju wsparcia szukam po ponad roku pisania? Jasne było dla mnie, że skoro mieszkam zagranicą, musi to być praca online. Szukam konkretu, szkieletu, na którym stworzę mięśnie i ciało moich tekstów. Konkret to wiedza z zakresu teorii i budowania literatury, zdolność dogłębnej analizy utworów literackich, świadome tworzenie tekstów. Drugim elementem, którego szukam jest dojrzały, merytoryczny dialog na tematy związane z literaturą. Tego miałam możliwość doświadczyć zarówno z Justyną Karolak, jak i z Wojciechem Elszynem.

Na przykład dotąd rzadko pisałam dialogi, jednak potrzebuję ich w krótkich formach literackich oraz w powieści. 

Na podstawie materiałów kursu zgłębiłam to czym jest dialog, sytuacja dialogowa, jakie miejsce zajmuje w dialogu język narracji i język bohaterów, a jakie mowa ich ciała, miejsce i czas. Poznałam typologię funkcji dialogu, zasady wprowadzania dialogu do utworu literackiego, formy wprowadzenia dialogu przez narratora. Wszystko jest harmonijnie oparte na wybranych przykładach literatury pięknej. 

Podsumowując, materiały są merytoryczne, świetnie napisane i intuicyjne w korzystaniu. Pogłębiłam swoje spojrzenie na plan powieści. Spojrzałam na moje teksty z innego punktu widzenia – nie tylko opowieści, ale i efektu, jaki mają wywierać na czytelniku. Poćwiczyłam tworzenie dialogów. To dopiero początek i już zacieram ręce na kolejne moduły kursu, kontakt z jego twórcami i uczestnikami.

 

Moje oczekiwania i nadzieje

 

Kurs trwa cały rok – powiesz – to długo. Odpowiem Ci tak – to obietnica złożona samemu sobie. Nieco ponad rok temu zaczęłam pisać i publikować swoje teksty. I to był kamień milowy w moim rozwoju jako człowieka i autora. 

Czego się spodziewam po Rocznym kursie pisarskim Warsztat Pisarza? Na pewno nie magicznych sztuczek i jednorożców, nie klepania po plecach i gotowej recepty na bestseller. Oczekuję, że to będzie wspaniała przygoda i najlepsza z możliwych inwestycja w mój warsztat pisarski.

Polecam Ci wypróbowanie wersji DEMO Rocznego kursu pisarskiego. Wejdź na stronę www.warsztatpisarza.pl. Masz jeszcze ponad dwa tygodnie do rozpoczęcia kursu. Zaczynamy przygodę 15. października 2019.  Dołącz do nas.

Znajdziesz tu również mnie.

 

Napisz pierwszy komentarz.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.